Multimetr automatyczny czy manualny

 

 

Jaki multimetr wybrać , z automatyczną zmianą zakresów czy ręczną ?

Wydawało by się że multimetr z automatyczną zmianą zakresów będzie lepszy – otóż nie koniecznie.

Wszystko zależy od tego jakie pomiary przeważnie wykonujemy. Jeżeli Multimetr wykorzystujemy w celach serwisowych różnorakich urządzeń gdzie badamy różne elementy elektroniczne: kondensatory , rezystory , diody etc.. po czym zachodzi potrzeba pomiarów napięć raz stałych raz zmiennych – do takich prac należało by wybrać multimetr z automatyczną zmianą zakresów pomiarowych. Dotyczy to również zastosowań hobbystycznych oraz zwykłego użytku domowego – raz trzeba zmierzyć napięcie w gniazdku  innym razem napięcie baterii w pilocie a jeszcze innym sprawność kondensatora rozruchowego w pralce , odkurzaczu czy zmywarce – powinniśmy wybrać miernik z automatyczną zmianą zakresów.

Jeżeli jednak multimetr uniwersalny służy nam przede wszystkim do pomiarów seryjnych np. pracujemy w stacji ładowania akumulatorów gdzie zachodzi potrzeba wykonania dużej ilości tego samego pomiaru ( w tym wypadku napięcia ładowanych akumulatorów ) bądź też zajmujemy się naprawą sieci elektrycznych domowych (AC) a tylko czasami mierzymy inne wartości . Do takich zastosowań lepszy będzie multimetr manualny. Multimetr z manualną zmianą zakresów zawsze będzie szybszy oraz stabilniejszy i naszą pracę wykonamy szybciej.

Miernik uniwersalny z automatyczną zmianą zakresów zaczyna mierzyć od razu po włączeniu – jak gdyby na siłę próbuje coś zmierzyć. Da się to najłatwiej zaobserwować przy funkcji pomiaru napięcia zmiennego. Mimo że nic nie mierzymy miernik pokazuje jakieś minimalne wartości w mV nie jest to oczywiście żadna wada wartość wyświetlana zależy od miejsca w którym się znajdujemy – w stacji transformatorowej wartości mV będą wyższe natomiast w szczerym polu z daleka od linii energetycznych , przekaźników GSM etc… będą minimalne. Natomiast po zwarciu sond pomiarowych multimetr wyzeruje się.

Miernik z ręczną zmianą zakresu zaczyna wyświetlać wartość pomiaru dopiero kiedy na zaciskach pomiarowych pojawi się wartość mieszcząca się w wybranym zakresie pomiarowym. W tej sytuacji multimetr nie musi w przeciwieństwie do miernika automatycznego sprawdzać zakresu i dopasowywać go do badanej wartości ponieważ ten parametr pomiarowy ustawiliśmy wcześniej przełącznikiem wyboru zakresu pomiarowego. Taka sytuacja powoduje że multimetr z ręczną zmianą zakresów pomiarowych wykonuje pomiar szybciej.